اخبار > فشارخون و درمان های دارویی آن 

 فشار خون بالا شایعترین بیماری قلبی عروقی است. در بررسی که در سال 2009 انجام شد، 28 درصد بالغین و 60 درصد سالمندان 65 سال یا بیشتر در کشورهای پیشرفته، دچار عارضه فشار خون بالا بودند.

سن، نژاد، تحصیلات و بسیاری متغیرهای دیگر با شیوع فشار خون بالا مرتبط است. براساس برخی از مطالعات، 60 تا80 درصد افراد تا سن 80 سالگی، دچار فشار خون بالا می شوند.

بالا بودن فشار خون شریانی به مدت طولانی به عروق خونی، کلیه ها، قلب و مغز آسیب می رساند و به بروز نارسایی کلیوی، بیماری کرونری، نارسایی قلبی، زوال عقلی و سکته مغزی می انجامد.

بررسی ها نشان داده که پایین آوردن موثر فشار خون با دارو، از آسیب به عروق خونی جلوگیری کرده و میزان مرگ و میر ناشی از بیماری را کاهش می دهد. متاسفانه، بررسی های متعدد نشان می دهند که تنها یک چهارم افراد مبتلا به فشار خون بالا، کنترل فشار خون مناسب دارند.

داروهای موثر بسیاری برای کنترل فشار خون وجود دارد که مصرف صحیح و منطقی آنها، به تنهایی یا در ترکیب با سایر داروها، می تواند با حداقل خطر ممکن، فشارخون را پایین بیاورد.

نحوه تشخیص:

تشخیص فشار خون بالا، با چندین مرتبه اندازه گیری فشار خون تایید می شود. تشخیص فشار خون بالا عمدتاً در پیش بینی عواقب آن اهمیت دارد. مطالعات اپیدیمیولوژیک حاکی از آن است که خطر آسیب به کلیه، قلب و مغز با افزایش فشار خون، ارتباط مستیقیم دارد.

سیگار کشیدن، سندرم متابولیک، چاقی، دیابت، وجود نشانه های آسیب به اندام های انتهایی در زمان تشخیص، سابقه فامیلی بروز بیمارهای قلبی-عروقی از فاکتور موثر در افزایش فشار خون هستند.

باید متذکر شد که تشخیص فشار خون بالا با اندازه گیری فشار خون مشخص می شود و نه براساس علائمی که توسط بیمار گزارش می شود، در حقیقت، فشار خون بالا، معمولا بدون علامت است تا زمانیکه آسیب کامل به اندام انتهایی نزدیک باشد ویا قبلا اتفاق افتاده باشد و به همین دلیل بیماری فشار خون را " قاتل خاموش" می نامند.

بنظر می رسد علل افزایش فشار خون در اغلب موارد ناشی از مجموعه ای از اختلالات و چند عاملی می باشد. شواهد اپیدمیولوژیک مبین تاثیر عوامل ژنتیک، استرس های روانی و محیطی، فاکتورهای تغذیه ای از قبیل افزایش دریافت نمک و کاهش میزان دریافت پتاسیم یا کلسیم در بروز فشار خون بالا می باشد. تاثیر وراثت در بروز فشار خون اولیه حدود 30 درصد تخمین زده شده است.

در جوامعی که سدیم دریافتی روزانه آنها کم است، با بالا رفتن سن، افزایش فشار خون رخ نمی دهد. به نظر می رسد در بیماران مبتلا به فشار خون متغیر، پس از دریافت سدیم، احتمال بروز افزایش خون بیش از افراد سالم است.

 

فارماکولوژی بالینی عوامل ضد فشار خون بالا

درمان فشار خون بالا، مشکلی خاص می باشد. این بیماری معمولا در سراسر زندگی فرد وجود دارد و تا قبل از مراحل پیشرفته، علائم کمی ایجاد می کند.

جهت درمان موثر ان نیز باید روزانه داروهایی مصرف شوند که ممکن است گران باشند و اغلب عوارض جانبی ایجاد می کنند. پزشک باید با سنجش فشار خون، در حداقل سه نوبت مختلف، از دائمی بودن فشار خون (به خصوص در افرادی که افزایش خفیفی دارند) اطمینان حاصل کند. بهترین معیار پیش بینی خطر و تعیین لزوم درمان افزایش خفیف فشار خون، انجام پایش متناوب فشار خون می باشد.

به محض اثبات فشار خون بالا، این که آیا بیمار نیاز به درمان دارد و این که چه داروهایی باید استفاده کند، باید مدنظر قرار گیرد.

 سطح فشار خون، سن بیمار، شدت آسیب وارده به عضو در اثر فشار خون بالا (اگر رخ داده باشد) و وجود عوامل خطر قلبی- عروقی باید همگی مدنظر قرار گیرند.

ارزیابی عملکرد کلیوی در انتخاب داروی ضد فشار خون سودمند می باشد. در این مرحله بیمار باید از جهت ماهیت پرفشاری خون و اهمیت درمانی که می تواند دریافت کند مطلع شده تا بتواند بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

آموزش بیمار در زمینه سیر طبیعی و ماهیت فشار خون بالا و اهمیت پذیرش درمان و نیز عوارض جانبی بالقوه داروها ضروری است. چاقی نیز باید درمان شود و داروهایی که موجب افزایش فشار خون می شوند (ضد احتقان های سمپاتیکی، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، ضد بارداری های خوراکی و بعضی داروهای گیاهی) درصورت امکان باید حذف شوند.

جلسات پیگیری باید به اندازه ای باشد که بیمار متقاعد شود پزشک بیماری او را جدی محسوب کرده و در هر جلسه پی گیری نیز بر اهمیت درمان باید تاکید شود و به سوالات بیمار در زمینه میزان مصرف داروها و عوارض جانبی آنها پاسخ داده شود. ساده کردن رژیم درمانی و تشویق بیمار به کنترل فشار خون در منزل از عواملی هستند که پذیرش درمان را بهبود می بخشند.

 

درمان سرپایی فشار خون بالا

قدم اول در درمان فشار خون بالا می تواند غیردارویی باشد، محدود کردن نمک در رژیم غذایی می تواند در بسیاری از بیمارانی که افزایش خفیف فشار خون دارند، درمان موثری باشد.

در یک رژیم غذایی متوسط حدود 200 میلی اکی والان سدیم در روز مصرف می شود. یک رژیم غذایی معقول در درمان فشار خون بالا، حاوی 70-100 میلی اکی والان سدیم در روز است که با اضافه نکردن نمک به غذا در زمان پخت و پس از آن و همچنین اجتناب از فرآورده های خوراکی فرآوری شده ،که معمولا نمک بالایی دارند، قابل دستیابی است.

رژیم های غذایی غنی از میوه، سبزی و محصولات لبنی کم چرب (که محتوای چربی اشباع شده آنها کم است) نیز در کاهش فشار خون موثرند.

مطالعات نشان داده که کاهش وزن حتی بدون کاهش میزان دریافتی نمک، فشار خون را در 75 درصد بیماران دارای اضافه وزن، که مبتلا به فشار خون خفیف تا متوسط هستند، به سطح طبیعی می رساند. در مطالعات دیگری نیز نشان داده شده که در مبتلایان به فشار خون بالا، ورزش منظم سبب کاهش فشار می شود.

کنترل دارویی افزایش خفیف فشار خون

 در بسیاری از بیماران، فشار خون می تواند با استفاده از یک دارو به سطح طبیعی برسد. با این وجود، اغلب مبتلایان به فشار خون بالا، نیاز به دو یا چند داروی ضد فشار خون دارند.

عدم تبعیت بیمار از دستور دارویی، دریافت سدیم زیاد، درمان ناکافی با مدرها همراه با بالا بودن حجم خون، استفاده از داروهایی مانند ضد افسردگی های سه حلقه ای، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، مقلدهای سمپاتیک بدون نسخه، مصرف محرک ها (آمفتامین یا کوکائین) یا مصرف مقادیر زیاد کافئین، داروهای ضد بارداری خوراکی و مصرف برخی گیاهان دارویی می توانند از عوامل مهم عدم پاسخ گویی به درمان دارویی فشار خون بالا باشند که این عوامل می توانند با تداخل در عملکرد برخی داروهای ضد فشار خون و یا بطور مستقیم فشار خون را بالا ببرند.

 

 (( مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان))

 


1398/03/25 ١٣:٣٥ Notifications ٢٢٤٨٢


خروج

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار جدید

تاثیر چاپ نشانگرهای رنگی غذا به ارتقاء سواد سلامت مردم در خصوص تغذیه
برگزاری مراسم زنگ سلامت غذا و توزیع صبحانه سلامت در یکی از مدارس حاشیه شهر زاهدان
آغاز گرامیداشت هفته غذا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پیام رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت هفته ملی غذا
عناوین روزهای هفته ملی غذا (۲۰لغایت ۲۴مهر ماه)
فراخوان مسابقه موشن گرافیک
توصیه هایی در خصوص "واکسن آنفلوآنزا"
برگزاری دوره آموزشی ویژه مسئولین فنی واحدهای تولیدی تحت پوشش
معدوم سازی بیش از 4000 کیلوگرم مواد خوراکی و آشامیدنی فاسد و تاریخ مصرف گذشته در زاهدان
پیام تبریک رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت روز داروساز
توزیع داروهای سهمیه بندی شده براساس عملکرد داروخانه ها
سامانه اطلاعات دارویی کشور، مرجع قیمت گذاری برای داروهاست
اطلاعیه (دستکش غیرمجاز)
خرید داروهای خارجی توسط بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ممنوع است.
کشف و ضبط محموله بزرگ داروی کمیاب در زاهدان
برگزاری دوره آموزشی یکروزه "قوانین و مقررات ثبت نام تجاری و ثبت اختراع" در مدیریت نظارت و ارزیابی فرآورده ای خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی
برگزاری اولین جلسه "قرارگاه رصد و پایش مستمر وضعیت عرضه و مصرف داروها و تجهیزات مصرفی " توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه
اطلاع رسانی درخصوص گزش حشرات
کشف و ضبط ده تن فرآورده خوراکی ناسالم و غیرمجاز در زاهدان
"خود درمانی" را جایگزین "خود مراقبتی" نکنیم

محتوای مرتبط