اخبار > توزیع داروهای سهمیه بندی شده براساس عملکرد داروخانه هامدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

توزیع داروهای سهمیه بندی شده براساس عملکرد داروخانه ها

داروهای سهمیه بندی شده کشوری بر اساس عملکرد داروخانه ها و میزان ارسال منظم و مستمر نسخ  در سامانه جامع تبادل اطلاعات سلامت (HIX) توزیع می شوند.

مدیر نظارت و ارزیابی مواد و فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب، اظهار داشت: به منظور تسهیل نظارت بر توزیع  و فروش داروهای سهمیه بندی شده کشوری و جلوگیری از خروج آنها از چرخه مجاز توزیع، این اقلام در بین داروخانه های واجد شرایط توزیع می گردد.

دکتر مصطفی صالحی زاده در ادامه گفت: جهت رعایت عدالت در توزیع داروهای سهمیه بندی شده، شاخص هایی مانند امتیاز ارزشیابی داروخانه، متصل بودن نرم افزار داروخانه به سامانه تبادل اطلاعات سلامت و ارسال منظم نسخ در سامانه (HIX) توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه در نظر گرفته شده است، که بر این اساس داروهای سهمیه بندی توزیع می شوند.

وی تعداد داروخانه های متصل به سامانه تبادل اطلاعات سلامت در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان را، بیش از 70 درصد ذکر کرد و بیان داشت: مطابق برنامه ریزی های انجام شده انتظار می رود تا پایان سال جاری سایر داروخانه ها نیز به این سامانه متصل شوند.

دکتر نجاری، رئیس اداره نظارت بر عرضه مواد و فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  نیز در خصوص سامانه تبادل اطلاعات سلامت (HIX) گفت: این سامانه داشبورد مدیریتی معاونت های غذا و دارو بوده و قابلیت ردیابی و رصد چرخه توزیع دارو، از مبدا تولید یا ورود تا فروش آن به بیمار را دارد.

 وی با تاکید بر این موضوع که داروخانه ها میبایست اطلاعات نسخ تحویلی به بیمار را بصورت بر خط (OnLine) در این سامانه ارسال نمایند، افزود: اطلاعاتی از قبیل نام پزشک، مشخصات تحویل گیرنده دارو و میزان نسخه پیچی و تعداد تحویلی دارو در این سامانه قابل مشاهده است لذا در صورتی که  دارویی توسط یک داروخانه به صورت غیر منطقی و خارج از چرخه مجاز خریداری و عرضه گردد، در سامانه قابل ردیابی است و می توان مبدا خروج آن از چرخه مجاز را شناسایی و با متخلفین مربوطه برخورد نمود.

 


1398/06/05 ٠٧:٥٥ News, Slider ٢٣٣٤٥


خروج

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار جدید

معدوم سازی بیش از 4000 کیلوگرم مواد خوراکی و آشامیدنی فاسد و تاریخ مصرف گذشته در زاهدان
پیام تبریک رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت روز داروساز
توزیع داروهای سهمیه بندی شده براساس عملکرد داروخانه ها
سامانه اطلاعات دارویی کشور، مرجع قیمت گذاری برای داروهاست
اطلاعیه (دستکش غیرمجاز)
خرید داروهای خارجی توسط بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ممنوع است.
کشف و ضبط محموله بزرگ داروی کمیاب در زاهدان
برگزاری دوره آموزشی یکروزه "قوانین و مقررات ثبت نام تجاری و ثبت اختراع" در مدیریت نظارت و ارزیابی فرآورده ای خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی
برگزاری اولین جلسه "قرارگاه رصد و پایش مستمر وضعیت عرضه و مصرف داروها و تجهیزات مصرفی " توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه
اطلاع رسانی درخصوص گزش حشرات
کشف و ضبط ده تن فرآورده خوراکی ناسالم و غیرمجاز در زاهدان
"خود درمانی" را جایگزین "خود مراقبتی" نکنیم
تبلیغات محصولات سلامت محور در رسانه های ارتباط جمعی قابل اعتماد نیست
انتصاب
راه اندازی بخش PCR در آزمایشگاه کنترل غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پلمپ یک واحد متخلف و تعطیلی دو باب داروخانه در سراوان
اندازه گیری رایگان فشار خون در ایستگاه های مستقر در داورخانه ها
مصرف نا منظم دارو و عدم تبعیت بیمار از دستور مصرف دارو از علل اصلي ناکامی در درمان فشارخون بالاست
فشارخون و درمان های دارویی آن
اطلاعات داروخانه های منتخب (ایستگاه های) اندازه گیری فشار خون در زاهدان

محتوای مرتبط