اخبار > توصیه هایی در خصوص "واکسن آنفلوآنزا"واکسن آنفلوآنزا

 

با توجه به در پیش بودن زمان توزیع واکسن آنفلوانزای فصلی سال جاری به اطلاع می رساند واکسن آنفلوانزای فصلی ۴ ظرفیتی با نام تجاری 2020-2019Influvac Tetra محصول کمپانی Abbott کشور هلند در حال حاضر مجوز مصرف در بزرگسالان و کودکان بالای 3 سال را اخذ نموده است.

لذا مصرف این فراورده در کودکان زیر ۳ سال مجاز نمی باشد.

متذکر می شود مصرف سایر برندهای واکسن آنفلوانزای موجود، من جمله شکل ۳ ظرفیتی واکسن Influvac2019 - 2020 و واکسن ۴ ظرفیتی Vaxigrip Tetra محصول شرکت سانوفی پاستور فرانسه که از مجاری قانونی و مجاز، توزیع گردند در اطفال بالای ۶ ماه مجاز می باشد. اطلاعات تکمیلی در بروشور فراورده های مذکور در دسترس می باشد.

 

بیماری آنفولانزا توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغيير می کنند ایجاد می شود. ایمنی ایجاد شده توسط واکسن کوتاه مدت است و بنابراین هر سال می بایست واکسن جدید متناسب با سویه های شایع در همان سال تجويز شود. واکسن شامل آنتی ژن های سطحی ویروس آنفولانزاست که نوع trivalent سه نوع آنفولانزا (دونوع A و یک نوع B) و نوع quadrivalent چهار نوع آنفولانزا (دو نوع A و دو نوع B) را پوشش می دهد. استفاده از این واکسن پس از شش ماهگی مورد تایید قرار گرفته است. با تزریق واکسن تزریقی آنفلوآنزا، احتمال ابتلا به آنفلوآنزا بسیار کم میشود. این واکسن در مقابل سرماخوردگی ناشی از ویروس های دیگر از ما محافظت نمی کند. تزریق واکسن سالیانه آنفولانزا شانس ابتلا به آنفولانزای شدید و مرگ را کاهش می دهد.

- چه زمانی برای تزریق واکسن مناسب است؟ 

 

فصل شیوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا اردیبهشت ماه است. بهترین زمان تجویز واکسن آنفولانزا قبل از شروع فصل آنفولانزا در شهریور و یا مهرماه است. البته تا اخر فصل آنفولانزا میتوان در صورت عدم ابتلا به بیماری، واکسن را تزریق کرد. دو تا سه هفته پس از تزریق واکسن آنفولانزا، آنتی بادی تولید می شود و از ما محافظت می کند.

کدام نوع واکسن آنفولانزا را تهیه کنیم و شرایط نگهداری آن چیست؟ 

 

 واکسن تزریقی آنفولانزا موجود در ایران در انوع متفاوت ساخت کشورهای هلند، فرانسه ، کره ی جنوبی، ایتالیا و روسیه است که همه آنها 

توسط WHO تایید شده است. واكسن فرانسوی چهار نوع (ویروس ازدونوع A و دو نوع B) را پوشش می دهد ولی از نوع split است و نباید در سن زیر سه سال استفاده شود. واکسن هلندی سه نوع ویروس (دو نوع A و یک نوع B) را پوشش می دهد. این نوع واکسن فقط شامل آنتی ژن سطحی ویروس است و پس از شش ماهگی قابل استفاده است. واکسن باید در دمای دو تا هشت درجه سانتی گراد در یخچال نگهداری شود و به هیچ وجه نباید یخ بزند و در صورت یخ زدن نباید مصرف شود قبل از تزریق باید کمی واکسن را تکان دهيم و صبر کنیم تا به دمای اتاق برسد. همانطور که گفته شد واکسن های موجود در ایران حاوی ویروس زنده نیستند و فقط شامل آنتی ژن های سطحی آنفولانزا هستند. واکسن زنده، نوع اسپری و نوع بدون مواد تخم مرغ در ایران موجود نیست.

 

- واکسن چگونه و با چه دوزی تجویز می شود؟ 

 

تزریق این واکسن در کودکان 6 ماه تا زیر 9 سال که برای اولین بار واکسن را تزریق می کنند به میزان 2 دوز به فاصله 4 هفته تزریق می شود که هر دوز مصرفی برای کودکان زیر سه سال 0.25 میلی لیتر است اما برای افراد بالای 9 سال یک دوز کامل نیم میلی لیتری تزریق می گردد. واکسن آنفولانزا باید به صورت عضلانی یا زیرجلدی عمیق تزریق می شود. محل تزریق در بزرگسالان در ماهیچه بازو (دلتوئيد) و در شیرخواران و کودکان سن پایین در ماهیچه جلوی ران توصیه می کنند. واکسن نوع هلندی تزریق دوز کامل نیم میلی لیتری را برای شیرخواران و کودکان کم سن بدون اشکال می داند.

 

تزریق واکسن آنفولانزا به چه کسانی توصیه می شود؟ 

 

بر اساس دستور سازمان بهداشت جهانی همه افراد بالای 6 ماه باید ساليانه واکسن را تزریق کنند. افراد دارای اولویت خاص شامل گروه های زیر می باشند:

 

- افراد بالای 65 سال 

 - افرادی که بیماری هایی نظیر پرفشاری خون، کم خونی های ارثی، دیابت، بیماری مزمن ریوی، قلبی، کلیوی و‌کبدی دارند

- خانم های باردار 

- بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی با رادیوتراپی قرار دارند .

 - افرادی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند. 

- افرادی که آسپیرین طولانی مدت مصرف می کنند.

- بیماران مبتلا به HIV

 

-  پرسنل بهداشتی درمانی و افرادی که از گروه های پرخطر بالا و کودکان زیر 5سال مراقبت می کنند، نیز در اولویت تزریق واکسن قرار دارند.

 این واکسن در بارداری و شیردهی قابل تزریق است.

 

ترزیق واکسن در چه افرادی ممنوعیت دارد؟ 

 

- افرادی که سابقه واکنش آلرژیک شدید به مواد داخل واكسن مانند: فرمالدئيد، جنتامایسین، نئومايسين، تیمروسال دارند.

- کسانی که سابقه ابتلا به سندرم گیلن باره را در هشت هفته بعد از تزریق واکسن آنفولانزا در سال قبل داشته اند. 

-  شیر خواران زیر شش ماه 

 

تزریق واکسن در کسانی که واکنش به تخم مرغ دارند بلامانع است، اما باید در شرایط استاندارد از نظر وجود وسایل برای احتمال نادر رخداد واکنش های hypersensitivity باشد.

 

عوارض واکسن آنفولانزا چیست؟ 

 

مانند تمام فرآورده های دارویی این واکسن هم ممکن است در برخی از افراد موجب عوارض جانبی نظیر سردرد، تعريق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگی، قرمزی ، ورم و سفتی در محل تزریق شود که این عوارض معمولا طی یک تا دو روز بدون درمان برطرف می شود عوارض جدی تزریق واکسن آنفولانزا مانند تغییر در رفتار و هوشیاری، حساسیت شدید و فوری در افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، احساس گیجی وخستگی، تورم اطراف چشم ها و لب ها، سندرم گیلن باره با علائم فلج بالا رونده ناشی از

گرفتاری اعصاب محیطی و شوک آنافیلاکتیک است و در صورت ابتلا به آنها بلافاصله باید به پزشک مراجعه کرد. سندرم گیلن باره در موارد نادر (در کمتر از یک الی دو نفر در یک میلیون تزریق واکسن) دیده شده است، اما در صورت عدم تزریق باید به فکر موربیدیتی و مورتالیتی ناشی از بیماری آنفولانزا بود. این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیت شدید نشان داده اند، توصیه نمی شود.

 

 

"کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو"

 

 


1398/07/08 ١٠:٠٦ Notifications ٢٣٩١٩


خروج

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار جدید

تاثیر چاپ نشانگرهای رنگی غذا به ارتقاء سواد سلامت مردم در خصوص تغذیه
برگزاری مراسم زنگ سلامت غذا و توزیع صبحانه سلامت در یکی از مدارس حاشیه شهر زاهدان
آغاز گرامیداشت هفته غذا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پیام رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت هفته ملی غذا
عناوین روزهای هفته ملی غذا (۲۰لغایت ۲۴مهر ماه)
فراخوان مسابقه موشن گرافیک
توصیه هایی در خصوص "واکسن آنفلوآنزا"
برگزاری دوره آموزشی ویژه مسئولین فنی واحدهای تولیدی تحت پوشش
معدوم سازی بیش از 4000 کیلوگرم مواد خوراکی و آشامیدنی فاسد و تاریخ مصرف گذشته در زاهدان
پیام تبریک رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت روز داروساز
توزیع داروهای سهمیه بندی شده براساس عملکرد داروخانه ها
سامانه اطلاعات دارویی کشور، مرجع قیمت گذاری برای داروهاست
اطلاعیه (دستکش غیرمجاز)
خرید داروهای خارجی توسط بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ممنوع است.
کشف و ضبط محموله بزرگ داروی کمیاب در زاهدان
برگزاری دوره آموزشی یکروزه "قوانین و مقررات ثبت نام تجاری و ثبت اختراع" در مدیریت نظارت و ارزیابی فرآورده ای خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی
برگزاری اولین جلسه "قرارگاه رصد و پایش مستمر وضعیت عرضه و مصرف داروها و تجهیزات مصرفی " توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه
اطلاع رسانی درخصوص گزش حشرات
کشف و ضبط ده تن فرآورده خوراکی ناسالم و غیرمجاز در زاهدان
"خود درمانی" را جایگزین "خود مراقبتی" نکنیم

محتوای مرتبط