اخبار > رییس مرکز ملی تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو در زاهدان : جزو معدود مراکزی در دنیا هستیم که می تواند ژلاتین پوست را از ژلاتین استخوان در فرآورده های غذایی تشخیص دهدرییس مرکز ملی تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو در زاهدان

دکتر بهروز جنت، رییس مرکز تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو گفت: تا دو سه سال قبل تشخیص نوع ژلاتین و اینکه ژلاتین بکار رفته در فرآورده های غذایی مربوط به چه نوع حیوانی می باشد یکی از دغدغه های ما بود ولی امروز به جرأت می‌توانیم بگوییم جزو معدود مراکزی در دنیا هستیم که حتی می تواند ژلاتین پوست را از ژلاتین استخوان در فرآورده های غذایی تشخیص دهد. مدیرکل نظارت و ارزیابی فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو که به همراه تعدادی از کارشناسان مرکز تحقیقات حلال ایران برای برگزاری دوره آموزشی تخصصی حلیت به شهر زاهدان سفر کرده بود، در جریان برگزاری این دوره آموزشی در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و درجمع مسئولین فنی کارخانجات و واحدهای تولیدی استان سیستان و بلوچستان گفت: بحث حلیت در دنیا در حال گسترش است و روز به روز وارد عرصه های جدیدتری می شود. وی ادامه داد: در رابطه با حلیت، امروز در دنیا بر روی افزودنی های مختلف و منابع آنها کار می شود مثل امولسیفایرها، عوامل سوسپانسیون کننده وعوامل نگهدارنده رطوبت که در فرآورده های غذایی و دارویی کاربرد گسترده ای دارند. هم اکنون بزرگترین چالش کشورها، پیدا کردن منابع اسیدهای چرب خالص شده موجود در این فرآورده ها و بحث حلیت و حرمت آنهاست، که خوشبختانه همکاران ما در مرکز ملی تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو با استفاده از فناوری های پیشرفته و علم روز دنیا به راه حل علمی آن دست یافته اند . رییس مرکز تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از دلایل قوت گرفتن بحث حلیت فرآورده های غذایی در دنیا اینست که امروزه غذاها از حالت سنتی و ساده خود در گذشته خارج شده و مواد غذایی به راحتی در سراسر دنیا و در بین کشورهای مختلف جابجا می شوند. از سوی دیگر تعریف سازمان جهانی بهداشت ازسلامتی با تعاریف ارائه شده این سازمان در سالیان گذشته تفاوت هایی کرده است و هنوز هم در حال تغییر و تکمیل است. وی خاطرنشان ساخت: دین مبین اسلام جزو معدود ادیانی است که به بحث حلیت و حرمت توجه ویژه نشان داده است و شاید بتوان گفت تنها دینی است که تمام مصداق‌های حلیت و حرمت را آورده است. وی در ادامه افزود :برای ما به عنوان وزارت بهداشت و ناظران سلامت و امنیت غذایی مردم دراین نگاه دینی یک نکته کلیدی وجود دارد و آن اینست که اسلام هر چیزی را که برای سلامتی انسان مضر است، حرام شمرده و این نشان از نگاه ویژه دین اسلام به سلامت انسان درکنار بحث حلیت و حرمت دارد.
دانلود فايل : عکس-دوره حلال ( 329KB )

1396/05/19 ١٣:٣١ News, Other ١٦٢٠٥


خروج

اخبار جدید

برگزاری کمیته فنی و قانونی صدور پروانه های بهداشتی با حضور معاون غذا و دارو دانشگاه
مصاحبه مدیر نظارت بر امور دارو و مخدر با سیمای استانی درخصوص واکسن آنفلوآنزا و مصرف منطقی داروها در سرماخوردگی
همکاری و مشارکت معاونت غذا و دارو در نمایشگاه هفته نیروی انتظامی
توزیع پوستر اطلاع رسانی درخصوص نحوه گزارش عوارض ناخواسته دارویی (َِADR) برای مطب های پزشکان زاهدان
بازدید از فروشگاه های تجهیزات و ملزومات پزشکی در شهر زاهدان
پایش وضعیت خدمات رسانی داروخانه های شبانه روزی زاهدان در شیفت شب
برگزاری نشست هم اندیشی مدیران شرکت های دارویی استان و اعضای هیات مدیره انجمن داروسازان استان
فرآورده‌های تغییر یافته ژنتیکی یا تراریخته (GMO یا Genetically Modified Organisms)
مصرف مکمل های گیاهی: جینکوبایلوبا
سالروز درگذشت دکتر علیرضا مبارکی، معاون فقید غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان را به خانواده آن مرحوم، جامعه داروسازی استان و همکاران محترم ایشان تسلیت می گوییم.
بررسی مشکلات بانوان شاغل در واحدهای تولیدی مواد غذایی
بازدید معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از واحدهای تولیدی مواد غذایی زاهدان
حضور دکتر شریعتی فر، سرپرست دفتر برنامه ریزی، بودجه، مدیریت عملکرد و امور استان های سازمان غذا و دارو در زاهدان
برگزاری جلسه با نماینده بیمارستان های خاتم الانبیاء (ص) و علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان
برگزاری جلسه با شرکت های پخش دارویی استان
برگزاری دوره آموزشی یکروزه ویژه داروسازان
بازدید سرزده و شبانه معاون غذا و دارو دانشگاه از داروخانه های شبانه روزی زاهدان
کشف و ضبط بیست و یک قلم داروی تاریخ مصرف گذشته قاچاق و غیرمجاز در زاهدان
برگزاری اولین جلسه هم اندیشی دوره های آموزشی آرایشی و بهداشتی در معاونت غذا و دارو
مراکز عرضه محصولات سلامت محور فاقد مجوز توسط اتحادیه مربوطه پلمپ می شوند

محتوای مرتبط