پرتال دانشگاه|ارتباط باما
پنج شنبه ٣٠ دی ١٣٩٥
برای آگاهی از جدیدترین اطلاعیه ها و لیست اقلام سلامت محور غیرمجاز، تقلبی و قاچاق به بخش "اخبار و اطلاعیه ها" سایت مراجعه نمایید
منو اصلی
تقویم

بخشهای آزمایشگاه کنترل مواد غذایی ،آرایشی و بهداشتی

بخش دریافت نمونه

در این بخش کلیه نمونه های غذایی،آشامیدنی،آرایشی و بهداشتی نمونه برداری شده توسط کارشناسان اداره نظارت یا شبکه ها و مراکز بهداشت و نیز نمونه های افراد حقیقی پس از پذیرش و ثبت آنها دردفاتر و کد گذاری جهت انجام آزمون وارد بخشهای مربوطه شده وپس از اعلام پاسخ توسط کارشناس مربوطه و رویت توسط مسئول آزمایشگاه وارد قسمت تایپ  میشود و پس از امضا ء توسط مسئول آزمایشگاه جهت ارسال به مشتری به دبیر خانه ارسال می گردد. 

بخش آنالیز دستگاهی و سم شناسی

    سموم معدنی یا فلزات سنگین شامل آرسنیک،آلومینیوم،نیکل،جیوه،کادمیوم،روی،سرب می باشند که دارای چگالی بیشتر از چگالی آب می باشندیعنی 35kg/cm این فلزات در کلیه فر آورده هائی که منشاء گیاهی ( خاکی) دارند یافت می شوندنظیر :سرکه،رب گوجه فرنگی،لواشک،سبزیجات خشک و خشکبارو....تجمع این فلزات در بافتهائئ نظیر قلب،کلیه و...موجب می شود که فعالیت فیزیولوژیکی بافتهای بدن دچار اختلال گردندبدین جهت مجامع بین المللی برای حضور این فلزات در مواد غذائی محدوده ای را تعیین نمو ده اند.این فلزات سنگین در بخش سم شناسی توسط دستگاه اتمیک ابزربشن و با روش جذب اتمی تعیین مقدار می گردند.

بخش غلات

در این بخش، غلات ،فر آورده های غلات ،حبوبات:شامل دانه های حبوبات و غلات،ماکارونی،کیک،کلوچه،چیپس،پفک،رشته،نشاسته،چوب شور،بیسکو یت،غذای کودک ،بهبود دهنده های شیرینی،پبراشکی،خمیر پبتزا،آرد،آرد نخود چی،آرد سوخاری و سوپهای آماده مورد آزمایش قرار می گیرند.

بخش غنی سازی آرد

در این بخش نمونه های آرد کلیه کارخانه های تولیدی آرد از نظر افزودن پریمیکس و غنی شدن آرد به آهن و اسید فولیک مورد آزمون قرار می گیرد.

بخش روغنها و چربیها

در این بخش روغنهای خوراکی و جامد ومایع ،آفتابگردان،سویا،ذرت،پنبه دانه،کره،مارگارین مورد آزمایش قرار می گیرند.

بخش گوشت و فرآورده های پروتئینی  

    در این بخش فر آورده های گوشتی ،مرغ و ماهی ،تخم مرغ ،منابع گوشتی،کنسروهای گوشتی،همبرگر،سوسیس وکالباس و.... مورد آزمایش قرار می گیرد .

بخش قند و فرآورده های قندی

    در این بخش کلیه مواد قندی مانند قند ،شکر ،شکلات،آبنبات،عسل،شربتها،مرباو ترکیبات شیرین مورد آزمایش قرار می گیرد. 

بخش افزودنیها ورنگها

       وظیفه اصلی این بخش شناسائی و جستجوی افزودنیها و رنگها در فر آور ده های

خو راکی،آشامیدنی،آرایشی و بهداشتی می باشد.همچنین جستجوی افزودنیهای غیر مجازورنگهای غیر خوراکی از وظایف این بخش می باشد.

بخش شیر و فر آورده های لبنی

      در این بخش شیر خشک ،شیر خشک صنعتی،پودر پنیر ،پودر آب پنیر،بستنی،شیر بسته بندی و فرآوری شده،خامه،پنیر،پنیر پیتزا،دوغ،ماست و کلیه فر آورده های لبنی مورد آزمایش قرار می گیرد.

بخش میکروبیولوژی

      دراین بخش کلیه نمونه هایی که به آزمایشگاه کنترل مواد غذایی ،آرایشی و بهداشتی وارد می شوند و نیاز به آزمون میکروبی دارند مورد آزمون قرار می گیرند.

    بخش میکروب شناسی آز مایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی از سه قسمت اصلی کشت ، انکوباسیون و استریلیزاسیون تشکیل شده است.در بخش میکروب شناسی نمونه ها با توجه به استانداردهای موجود مورد آزمایش قرار گرفته ،ابتدا با اطمینان از استریل بودن قسمت کشت آزمایشگاه میکروب شناسی ،محیطهای کشت میکروبی و وسایل مورد نیاز آزمایش از نمونه رقتهای مورد نظر تهیه و مورد آزمون میکروبی قرار میگیرد. میکروبهایی که در بخش میکروب شناسی شناسایی می شوند عبارتند از:

1-آنترو باکتر یاسه 2- اشرشیا کلی 3- سالمونلا 4- استافیلو کو کوس ارئوس 5- باسیلوس سرئوس 6سرما گراها 7- کلستریدیومهای احیاء کننده سولفیت 8- آنتروکوکها 9- اسید دوستها 10-کلستریدیوم بوتولینیوم 11-کپک 12- مخمر 13- توتال کانت می باشد . برای شناسایی هر کدام از میکروبهای فوق روش کشت اختصاصی خاص ،محیطهای کشت مخصوص و انکو باسیون خاص خود میکروب لازم می باشد که با رعایت شرایط فوق ماده غذایی کشت داده شده و بعد از اتمام دوره کشت میکروبی انکوباسیون نتایج مورد بررسی قرار می گیرند.

 

اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
پرتال دانشگاه|ارتباط باما